CEE sudjelovao u panel diskusiji na manifestaciji Poslovni uzlet grada Čakovca

Nekoliko desetaka okupljenih poduzetnika, obrtnika i OPG-ovaca pozdravio je Mislav Šimatović, glavni urednik Poslovnog dnevnika, ističući pritom njihovu ulogu u hrvatskom gospodarstvu.

Poslovni uzlet grada Čakovca, posljednji od ukupno 23, manifestacija je u organizaciji Poslovnog dnevnika namijenjena promociji i edukaciji malih i srednjih poduzetnika.

Nekoliko desetaka okupljenih poduzetnika, obrtnika i OPG-ovaca pozdravio je Mislav Šimatović, glavni urednik Poslovnog dnevnika, ističući pritom njihovu ulogu u hrvatskom gospodarstvu. Da su oni sama srž gospodarstva svjedoči i statistika: čine 99 posto svih poslovnih subjekata u Hrvatskoj, zapošljavaju 65 posto ukupno zaposlenih, a u kreiranju BDP-a sudjeluju s čak 50 posto. „Prepoznavši njihovu važnost, poduzetnike potičemo na kreativno razmišljanje i nastojimo ih poučiti kako da budu još konkurentniji ne samo na lokalnom, već i europskom tržištu.”, istaknuo je.

Pohvalama se pridružio i Stjepan Kovač, gradonačelnik grada Čakovca ističući da mali i srednji poduzetnici međimursko gospodarstvo drže živim. „Živimo u izuzetno važnom razdoblju i izlazimo iz krize radeći zaokret. Važno je da zajedno s politikom i gospodarstvom stvorimo partnerstvo koje će rezultirati novim radnim mjestima. Današnja gospodarska dinamika izuzetno je brza i iziskuje implementaciju novih tehnologija.“, zaključio je dodavši da je riječ o ljudima koji itekako znaju poslovati i osmišljavati uspješne proizvode i usluge.

Pravi pokretač županijskog gospodarstva malo je i srednje poduzetništvo jer tu se nerijetko od malih postaju srednjim i velikim, čega je najbolji primjer Aleksandar Markov, direktor Centra energetske efikasnosti.

„Imamo inovativan poslovni koncept i pametna energetska rješenja. Krenuli smo davne 1992. godine kao obiteljska tvrtka i među prvima smo počeli s montažama klima i kondenzacijskom tehnologijom te obnovljivim izvorima energije.“, rekao je Markov. Istaknuo je da inovativni tehnološki procesi idu ukorak s ekologijom, dok je sam sektor vrlo interesantan. Zbog privlačnosti investitorima može se reći i da je na dobrom putu razvoja. „Grad je prepoznao naš projekt Smart City pametnih klupa od početka nam pomaže u realizaciji. Ovime smo spojili čak tri čakovečke tvrtke i nastavit ćemo dalje.“, kaže te dodaje da je u svemu najvažnija hrabrost. Prednost je što energetika i zaštita okoliša mobiliziraju više sektora, uključujući ih u proizvodni proces – od isporučitelja i građevinske industrije do projektnih menadžera. Važno je spomenuti i njihov veliki potencijal, kako onaj koji se tiče sredstava EU fondova, tako i gospodarski. No, Markov je upozorio, a ostali su se panelisti složili, postoji problem s pronalaskom ljudi. „Naš proces slaganja tima trajao je godinu dana, no za edukaciju svojih zaposlenih dobili smo financijska sredstva u visini 300 tisuća kuna.“, zaključio je.

Poticajna je bila i Zdenka Lončar, pomoćnica ministra poduzetništva i obrta, koja potencijal vidi u budućim generacijama. Prisutne je pozvala na praćenje relevantnih informacija vezano za kreditiranje i dostupna sredstva europskih fondova, kao i programa na razini HAMAG BICRO-a te ministarstva, grada i županije. Posebno se obraćajući sljedećim generacijama poduzetnika istaknula je potrebu proučavanja natječaja iz 2014. i aktualnih iz 2015. godine, jer su ključni za usvajanje projektne terminologije i metodologije. „Počnite se pripremati već sada, proučite očekivanja banaka i usvojite ono što traže, njihov način razmišljanja.“, kazala je. „Vi hoćete i želite više, a moja je želja da Hrvatska raste“, zaključila je.

Ovim putem zahvaljujemo Gradu Čakovcu i njegovom gradonačelniku Stjepanu Kovaču što su upravo Centar energetske efikasnosti i njegovog direktora Aleksandra Markova odabrali da sudjeluju u panel diskusiji. Ponovno su se mali poduzetnici iskazali kao veoma vrijedni i bitni članovi naše zajednice.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)