Energetska oznaka – obaveza od ulaska Hrvatske u Europsku uniju

EU direktiva 92/75/EC je uvela nov način označavanja potrošnje energije. Prema njoj većina bijele tehnike, pakiranja žarulja i automobila mora imati EU energetski certifikat. On mora biti jasan i transparentan prilikom prodaje proizvoda ili iznajmljivanja stambenih objekata. Energetska efikasnost uređaja se mjeri energetskim razredima od A do G. A je najviše, dok je G najmanje energetski efikasan. Osim energetskih razreda, ove naljepnice kupcima omogućuju i druge vrlo korisne informacije koje su potrebne kod odabira između više vrsta proizvoda. Te informacije bi se morale nalaziti u katalozima, ali i u opisima artikala na Internet trgovinama.

Slika: Energetski certifikat s razredima od A do G
Energetski certifikat s razredima od A do G

  1. srpnja 2011. godine je Direktivu 92/75/EC zamijenila ona pod nazivom Direktiva 2010/30/EU. U njoj su predstavljeni dodatni razredi – A+, A++ i A+++.

Slika: Razredi A+++, A++, A+ i A
Razredi A+

 

Što je energetska oznaka?

Energetska oznaka je obavezna komparativna oznaka koja potrošačima daje na uvid energetske performanse uređaja prilikom kupnje. S obzirom da se nalazi na skoro svakom uređaju, kupcima omogućuje usporedbu s ostalim proizvodima te na taj način i odabir najefikasnijeg modela za vlastite potrebe.

Proizvodi na kojima se nalazi EU energetska oznaka

·      Klima uređaji
·      Žarulje koje štede energiju
·      Električne pećnice
·      Frižideri i škrinje
·      Perilice suđa
·      Uređaji za pranje, uređaji za pranje i sušenje, sušilice rublja

Označavanje

Energetske oznake su podijeljene na najmanje četiri kategorije:

  1. Pojedinosti o uređaju / proizvodu – specifičnosti modela i materijala
  2. Energetski razred – boja povezana sa slovima (od A do G) koja daje uvid u potrošnju energije kod tog uređaja
  3. Potrošnja, efikasnost, svojstva itd. – ovaj dio daje informacije vezane uz tip uređaja
  4. Buka – buka koju emitira uređaj se opisuje decibelima

Slika: Primjer energetskog certifikata
Primjer energetskog certifikata

Energetske oznake nisu jednake i ne mogu se upotrebljavati kod različitih proizvoda jer se svaka od njih dobije izračunom koristeći specifičan test koji je definirala EU te koji je prikladan za određeni uređaj.

Te oznake nam daju uvid u energetsku efikasnost proizvoda, ali i kompliciraju odabir jer velik broj sličnih proizvoda ima istu energetsku oznaku.

Savjeti za kupovinu

  • Ranije navedeni proizvodi su zakonski obavezni imati energetsku oznaku u trenutku prodaje. Ukoliko je nema, pitajte za nju.
  • Ako ne možete odlučiti između dva proizvoda s A razredom, bolje proučite izračun potrošnje energije na oznaci da biste saznali koji uređaj koristi manje električne energije.
  • Neki od navedenih detalja na energetskoj oznaci su vrlo korisni, primjerice kapacitet ili buka koju proizvodi uređaj za pranje ako otprilike znate što tražite i trebate kod uređaja.
  • Na proizvodu se može nalaziti više energetskih oznaka. Ako je proizvod iz Europske unije, na njemu može biti i Ecolabel.

 

Slika: EU Ecolabel
Ecolabel

U sljedećem članku ćemo Vam pobliže objasniti energetske oznake na primjerima klima uređaja, štednih i LED žarulja, električnih pećnica, frižidera i škrinja, perilica suđa te uređaja za pranje i sušenje. Stoga nas pratite ako želite nove informacije koje će Vam pomoći kod odabira energetski najefikasnijih rješenja za Vaš dom.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)